Novosti online

- klikni na foto za više -

 




poredaj novosti po datumu

590 Online novosti

01-02-1999

Potres u Babinoj Gredi


Jutros u 9.18 sati Seizmološka služba RH zabilježila je potres umjerene jakosti, magnitude 3.5 po Richteru, iz epicentralne udaljenosti od 220 km istočno-jugoistočno od sezimološke postaje Puntijarka kod Zagreba. Epicentar potresa bio je u blizini Babine Grede, a jakost potresa u epicentru mogla je iznositi IV. do V. stupnjeva Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice.
Potres te jakosti nije mogao prouzročiti materijalne štete. Osjetili su ga stanovnici Babine Grede i Županje te samo ponegdje u Vinkovcima.
IZVOR

30-08-2010

Šokački divani i pjesma čuvaju sjećanje na Stanove


Na stanovima, daleko izvan sela, u blizini šume ili Berave, nekada se živjelo, radilo i stvaralo, znaju reći s uzdahom nostalgije mještani Babine Grede.
Ali, čini se, ne samo oni, jer i ovogodišnji, 8. stanarski susreti, na stan Ivana Kneževića Todorovog doveli su i natjecatelje iz nekoliko mjesta Brodsko-posavske i Osječko-baranjske županije, pa su žal za prošlim vremenima, uz tamburaše te nadmetanja stanara i stanarica, zajednički podijelili mnogi.
I sve to zahvaljujući Iliji Babiću i Udruzi za promicanje i očuvanje šokačke baštine Šokadija iz Babine Grede.
- Kada smo u ovoj udruzi odlučili organizirati prve stanarske susrete, bilo je podosta onih koji su nam zamjerili i kazali kako želimo potisnuti druge manifestacije u Babinoj Gredi te da stvaramo nepotrebnu konkurenciju. Vrijeme je pokazalo da nismo imali cilj ništa uništiti ili obezvrijediti, već jednostavno prikazati kako se nekada živjelo na stanovima, što se radilo, što se kuhalo i jelo - ispričao nam je veliki zaljubljenik u Šokadiju Ilija Babić.
Udruga je željela svake godine organizirati stanarske susrete na nekom drugom stanu u Babinoj Gredi, no zbog raznih razloga to nisu uspijevali. Ali, uspjeli su ove godine ugostiti natjecatelje iz Kaniže, Oprisavaca, Podvinja i Gundinaca, naravno, uz domaće stanare i stanarice, a došli su im i Šokci iz Osijeka, Tkanica iz Vinkovaca i mnogi drugi.
Posljednji stan na izlazu iz Babine Grede u pravcu Cerne bio je mjesto oštre konkurencije čobana i čobanica, a kuharice okupljene iznad štednjaka nisu se štedjele ni ove godine.
Pokrovitelj 8. stanarskih susreta bio je bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, za kojega Babogredce veže mnogo toga.
- S gospodinom Mesićem imamo dobro suradnju još od osamdesetih godina prošlog stoljeća, i to kada se u Babinoj Gredi gradila nova škola. Naime, njegova tvrtka je izradila projekt za našu školu i mi se od tada znamo i dobro surađujemo. Žao nam je samo što ni ove godine nije mogao doći k nama, jer je otišao u Kirgistan - pohvalio nam se, ali i istovremeno požalio Ilija Babić.
Organizaciju Stanarskih susreta pomogli su Vukovarsko-srijemska županija i Općina Babina Greda.
- Ali i mnogo mnogo ljudi, bez kojih doista ne bismo uspjeli. Hvala im na tome - poručio je predsjednik babogredske Šokadije.
Koliko u toj slavonskoj općini ima zanimljivosti, koje se mogu čuti upravo na Stanarskim susretima, potvrđuje i to što su napokon uspjeli organizirati pravi jahački maraton u dužini od 22 kilometra, uz sudjelovanje 30 jahača, odnosno, deset skupina po tri jahača.
Projahali su oni prvom jahačkom crtom kanala Dunav-Sava, krenuvši s Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Tihomira Babića i došavši u poslijepodnevnim satima na stan Ivana Kneževića-Todorovog. I sve to, saznajemo, uz potporu tvrtke GEOen d.o.o. Dragana i Željka Jurilja.
- A o lipicancima u Babinoj Gredi sve se zna, od toga da je davne 1936. godine u naše mjesto stigao prvi lipicanski pastuh, do činjenice da smo 1942. godine osnovali udrugu. I uvijek smo bili vezani uz lipicance, uz svoje konje bijelce - ističu mještani Babine Grede.
I upravo zbog takvih povijesnih priča, zbog druženja i zabave, na kojima je i ove godine kroz sjećanja i pjesmu Tamburaškog sastava “Arteški bunar” kanula i pokoja suza, Stanarski susreti nemaju se kome opravdavati zašto postoje. Možda ih ima zbog činjenice da je u Babinoj Gredi nekada bilo čak 349 stanova, najviše u Slavoniji, ali možda i zbog starih stihova koje je predsjednik Šokadije Ilija Babić i ove godine ponovio: “Zlatni rudnici stanovi su bili, marvu, čele i đecu ranili”.

Ovogodišnji stanarski susreti, održani u nedjelju, 29. kolovoza, imali su i jednu novost - otvorili su priču pod nazivom “Šokci pričaju o anglerima”.
- Mnogi uopće nemaju pojma što su i tko su angleri, a kada bi se trebalo prevesti na jezik današnjice, najjednostavnije bi bilo reći da su to šverceri, muljatori, prevaranti, ljudi koji su preprodavali, i to najviše konje. U Babinoj Gredi bilo ih je mnogo, ali živih više nema, no sjećanja onih koji su bili vezani uz njih ili su poslovali s njima vrlo su zanimljiva. Njih nekolicina, točnije, petorica, koja se mogu teškom mukom pronaći u Slavoniji, prave su legende. Jedan je čak uz konja jednom davno prodao i ženu - pričaju nam samo neke od detalja ovih babogredskih priča o anglerima.
IZVOR

26-08-2010

Povrće iz Babine Grede na Bliski istok prevozit će se Savom i Dunavom


Na rijeci Savi, u neposrednoj blizini Babine Grede, u naselju Dubočica, bit će sagrađena luka namijenjena za otpremanje rasutog tereta. Riječ je o polaznoj postaji u transportu povrća koje će biti uzgajano u staklenicima, čije je podizanje najavljeno početkom iduće godine na geotermalnom polju kod Babine Grede. No, bit će, dakako, na raspolaganju i svim ostalim zainteresiranim korisnicima.
Plovnim će putem Savom, a potom Dunavom babogredsko, ali i područje županjske Posavine, biti povezano s Crnim morem, a preko njega sa zemljama Dalekog i Bliskog istoka. Zamjenik načelnika Babine Grede Željko Kopić ističe da su pripremni radovi na Savi već počeli i da su općinske vlasti maksimalno uključene u sve aktivnosti vezane uz skorašnji početak gradnje luke.
Ministarstvo mora, prometa i veza podržalo je projekt kao veliki potencijal ne samo za Babinu Gredu nego i cijelu Vukovarsko-srijemsku županiju. Predstavnici toga ministarstva, Hrvatskih voda i Lučke kapetanije Slavonski Brod trebaju se ovih dana sastati s vukovarsko-srijemskim županom Božom Galićem i utvrditi daljnje aktivnosti koje će ubrzati realizaciju toga projekta koji bi trebao prerasti u projekt županijske luke na rijeci Savi.
Potporu gradnji luke dala je i Općina Domaljevac-Šamac u susjednoj bosanskoj Posavini smještena uz desnu obalu Save, točno nasuprot Babinoj Gredi, pa će projekt u okviru međugranične suradnje biti kandidiran kod pretpristupnih fondova.

Babogredski kraj trebao bi osjetiti i još neke blagodati rijeke Save, prije svega kada je riječ o navodnjavanju. Na predjelu Škopinjaka, u sjevernom dijelu babogredskog atara nastavljena je gradnja prve dionice dovodnog melioracijskog kanala prosječne širine pojasa od 120 metara. Njegova se trasa u cijelosti podudara s trasom višenamjenskog kanala Dunav - Sava pa ujedno i predstavlja prvu fazu gradnje toga 60 km dugog plovnog puta. Duljina planiranoga kanala koji će preko crpne stanice na Savi transportirati vodu prema Bosutu je oko 15 kilometara. Gradnja će se odvijati kroz šest etapa i trajati do 2017. godine, što će stajati gotovo 400 milijuna kuna. Do kraja ove godine predviđen je završetak prve faze od oko 6 kilometara. Kanal će se u konačnici protezati kroz Vukovarsko-srijemsku i Brodsko-posavsku županiju, a služit će prije svega za navodnjavanje oko 33.000 hektara obradivih površina.
IZVOR

23-08-2010

Skupina Farandole Biterroise - FARANDOL BITRUAZ nastupila na Trgu RH u Vukovaru


Zamjenik gradonačelnika Željko Pinjuh, u subotu 21.08.2010., primio je predstavnike Općine Babina Greda, Kulturno-umjetničko društvo „Mijat Stojanović“ iz Babine Grede te njihove goste, skupinu Farandole Biterroise - FARANDOL BITRUAZ.
Nakon prigodnog darivanja poklona spomenuta skupina nastupila je na gradskom trgu.
Dolazak i nastup navedene skupine organizirao je Grad Vukovar u suradnji sa Općinom Babina Greda i Kulturno – umjetničkim društvom „Mijat Stojanović“, Babina Greda.
IZVOR

09-08-2003

Babina Greda: 30. obljetnica smrti biskupa Stjepana Bäuerleina


U župnoj crkvi Sv. Lovre u Babinoj Gredi u subotu 9. kolovoza komemorirana je 30. obljetnica smrti đakovačkoga i srijemskog biskupa Stjepana Bäuerleina (1973-2003). Misu za pokojnog biskupa predvodio je dijecezanski biskup Marin Srakić, a koncelebriralo je dvanaest svećenika iz dekanata i okolice. U bogoslužju je sudjelovalo i više bogoslova te brojni župljani. U svojoj prigodnoj riječi biskup Srakić osvrnuo se na mnogostruko pastoralno djelovanje biskupa Bäuerleina. Već kao mladi svećenik zauzeto je katehizirao učenike i vodio tadašnje katoličke organizacije. Došavši u Đakovo bio je, između ostalog, kateheta, profesor katehetike, rektor i duhovnik Bogoslovnog sjemeništa. Kao biskup vodio je biskupiju 22 godine u teško doba za Crkvu. Nakon što je komunistička vlast izbacila vjeronauk iz škola, biskup Bäuerlein posebno je bio zaslužan za organizaciju vjeronauka u crkvenim prostorima i formiranje novih kateheta, napose redovnica. U tadašnjim vrlo teškim prilikama bio je pionir katehetske i liturgijske obnove. Njegovim djelovanjem, istaknuo je biskup Srakić, biskupija je dobila novo lice. Posebnu brigu posvećivao je Bogoslovnom sjemeništu, a posebnu nepopustljivost pokazao je prema tadašnjoj protucrkvenoj i protuvjerskoj komunističkoj vlasti. Za svoga je vremena zaredio 116 svećenika i osnovao 20 novih župa, napose u gradovima. Bio je aktivni sudionik Drugoga vatikanskog sabora. "Ovom svetom misom se spominjemo svih njegovih djela, zahvaljujemo mu za njegovo svjedočanstvo života i prikazujemo za njega svoje molitve", završio je biskup Srakić svoju riječ. Nakon euharistijskog slavlja biskup Srakić otkrio je poprsje biskupa Bäuerleina, postavljeno u crkvištu župne crkve. Radila su ga u drvu dvojica kipara amatera iz Ernestinova. Cjelokupnu svečanost animirao je babogredski župnik Ante Pavlović. Biskup Stjepan Bäuerlein rođen je u Babinoj Gredi 3. kolovoza 1905. Za svećenika je zaređen u Đakovu 7. travnja 1929. Za biskupa Đakovačke i Srijemske biskupije je posvećen 29. lipnja 1951. Umro je u Đakovu 9. kolovoza 1973. i pokopan u kripti đakovačke katedrale 11. kolovoza 1973.
IZVOR

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 > >>