Ukidanje vojne krajine
- klikni na foto za više -
Fizički rad ili rabota graničara
U prvoj polovini 18. st. bila su mnoga i teška opterećenja graničara u fizičkom radu zvanom rabota. Morale su se krčiti šikare koje nisu plavljene, da bi oficiri uživali obradivu zemlju kao dio plaće. Na takovoj zemlji radili su graničari rabotom. Za osiguranje Monarhije protiv Turaka podizana je i tvrđava Brod. Babogreci su sjekli šumu u Merolinu, te drvo dovozili kolima na Savu. Dalje se otpremalo drvaricama, koje su vukli kažnjenici ili konji. Opeku su izrađivali za tvrđavu još u drugoj polovini 18. st. Preustrojstvom slavonske Vojne granice pitanje fizičkog rada na oficirskoj zemlji bilo je jasnije određeno. U vrijeme poljskih radova davala je svaka kuća dnevno po tri poslenika kao rabotu. Koliko je velik i težak bio samo taj fizički rad, jasno je ako se uzme u obzir da je takove zemlje bilo u jednoj kompaniji za sve vojne činove 490-802 jutra.
Pored navedenog, graničari su počeli oko 1764. podizati nasip pored Save.
Vojne vlasti odlučile su da dokinu rabotu na oficirskim zemljama. Oficirima je zemlja oduzeta i podijeljena graničarima. Oficiri su tako dobivali plaću u novcu. Slavonske regimente su na savjetovanju u Vinkovcima 1775. točno razgraničile vrste i odredile broj rabota. Nastalo je 13 carskih, 12 sveopćih ili općinskih, i 17 privatnih. Ovom uredbom nastao je kao neki urbar za slavonsku Vojnu granicu. Rabote su se vršile kolima, ili osobno. Kolima, tj. zapregom, zvalo se još i "konjska rabota". U Slavoniji i Srijemu ovaj rad se kod kmetova i graničara nazivao i "robija".
Rabotu su obavljali graničari od 18-60 godina. Kada su vojne vlasti davale priznanja za ovaj rad uvijek su uz muška pohvaljena i ženska lica. Djeca, stari i bolesni svijet nije se smio slati na fizički rad, ali i to se događalo. Za rad se moralo ponijeti određeno oruđe. Sve vrste rabota su počimale u 5 sati u jutro, a završavale o zalazu sunca. Tko ne bi došao na vrijeme, ili uopće ne bi došao, slijedile su batine ili šibe.228 Kad je u isto vrijeme bila carska i seoska rabota, graničarska kuća je morala dati po 2-3 poslenika.
Carske su rabote bile slijedeće:
Gradnja stanova. Već 1775. počele su se graditi zgrade za stanove oficira, stražu, pisarnice i gostionice. Tada su se na isti način izgrađivali Vinkovci kao sjedište regimente. Babogreci su odlazili u Vinkovce na tu rabotu i ostajali po tjedan dana, o svojoj hrani. Kada su zgrade od brvana dotrajale koncem 18. st., grade se nove, ali od opeke. Za tih preko sto godina, pitamo se koliko puta su se mijenjale i popravljale ograde oko "carskih zgrada". Oficiri su u selu uživali po jutro zemlje. Te su zemlje bile u Cevatovu i njih su graničari radili, ograđivali prošćem i ograde popravljali. Za tu rabotu određeno je osam kuća. Radovi su jedni npr. bili od 10. svibnja 1820. godine. Zgrade državnih gostionica prodavane su na javnoj dražbi prilikom razvojačenja. Zgrada natporučničkog stana u Gornjoj Maloj je kasnije korištena za stan učitelja. Zgrada straže je upotrebljena za općinsko poglavarstvo.
Predmeti sveopće ili općinske rabote bili su slijedeći:
Sveopće ili općinske rabote bile su točno označene u spisu "Regimentsrobot".
Privatne rabote povlačile su slijedeće poslove:
Kod ovih rabota za mnoge nismo iznosili primjera, jer ih ima u temama koje smo već izložili.
Prema tome, 13 carskih, 12 sveopćih i 17 privatnih, iznosilo je svega 42 vrste rabota. Više puta u godini rabote su se i ponavljale, a bilo ih je i nekoliko puta po 42 za jednu kuću. I u Šestoj kompaniji vodile su se o tome knjige-protokoli "Arbeits-Journal" i "Tag-Journal", koji su služili za obračune o javnim radovima. Po tome nameće nam se da usporedimo razlike između vojnog i građanskog feudalizma. Graničari se rabotom izjednačuju sa kmetovima. Prvi ima carsku, a drugi rabotu feudalcu. Rabotna zaduženja i izvršenja u Granici kao i Provincijalu penjala su se na hiljade dana. Globalno gledajući, ove su hiljade najjača spona kao izjednačenje jednog i drugog feudalizma. S radovima u poljoprivredi su na istoj liniji, samo graničar vrši još vojne službe, a kmet daje desetinu feudalcu i crkvi. Vojne službe potpuno izdvajaju i zaokupljaju graničare da su u neusporedivo težem položaju od kmeta. Ako tome još dodamo i vojnu službu u Evropi, onda je položaj još teži. Kmet se mogao od služenja vojske i otkupiti. Graničar je u nekim sitnicama iznad kmeta, ali to sve veoma skupo plaća. U polje, u šumu, na sajam nosi vojničku pušku, ali skrivenu u kolima. U 1848. godini nema upadanja revolucionara i strane vojske, pljačke i zadavanja straha pučanstvu Granice. Svoje "viteštvo" plaćao je graničar često u naturi sa 25 batina.
Prema građi sa kojom raspolažemo, bez obzira na vrstu, nastale su u primjeni još slijedeće rabote:
Obrtnici su mjesto privatne rabote za seosku stražu morali davati 3 funte svijeća.
Konačno ćemo navesti sve što je još rabotar ili njegova kuća morala da pribavlja sakupljanjem, te da to preda kompaniji, a ova regimenti.
Navedena sakupljanja i predavanja kompaniji, nisu se sva temeljila na zakonu. Regimenta ih je nametnula, jer se graničari protiv njih nisu mogli boriti. Čak su neka plaćena, a neka i nisu. Bilo je tu i posredstva zakupnika. S jedne strane iskorišćava se rad graničara i oduzima im se vrijeme. S druge strane regimenta je stvarala novac za svoje upravno osoblje. Zakupnici kao trgovci razvijali su robno-novčane odnose akumulirajući novac i utirući put kapitalističkoj privredi pa i društvu.
Austrijski car Franjo I. odredio je 1803. povjerenstvo koje je putovalo po Granici od kompanije do kompanije. Saslušalo jeteškoće graničara, te stvaralo gradu za novi zakon, koji je potvrđen 1807. To je bio tzv. "Temeljni krajiški zakon". Na snazi je bio do 1850. godine. S ovim zakonom graničari su bili zadovoljni, osim po pitanju rabota, koje su ostale iste.241 Već smo naglasili, da je prva polovina 19. st. doba propadanja feudalizma i rađanja kapitalizma. Tako i zakon od 1807. nije dirao u rabote, jer bi time rušio temelje feudalizma. Revolucija 1848. u graničarskim zahtijevanjima tražila je i ukidanje rabota. Hrvatski sabor je objavio 10. srpnja graničarima olakšice u 35 točaka, među njima i to da će ukinuti rabote. Cilj je konačno bio da se graničare trenutačno pridobije za rat protiv Mađara.
DODATAK: Gamperlovo pismo Strossmayeru o prijelazu Austrougarske vojske u Bosnu (1878.) - pdf