Općina kupuje parcelu s Ininom bušotinom
11-05-2011
Svjesni važnosti stavljanja u funkciju izvorišta termalne vode od kojega bi Babina Greda, ali i Vukovarsko-srijemska županija, imala višestruke koristi, općinski čelnici odlučili su stvar preuzeti u svoje ruke i riješiti problem sa sumještaninom Ilijom Martićem, koji je zakočio cijeli projekt. Kao vlasnik parcele na kojoj se nalazi bušotina, Martić u posljednjih godinu i pol nije uspio postići dogovor sa zagrebačkom tvrtkom Geoen, specijaliziranom za iskorištavanje geotermalnih potencijala, koja je već pokrenula aktivnosti za korištenje izvorišta termalne vode u Babinoj Gredi. Iznos koji je tražio Martić, suvlasniku Geoena Draganu Jurilju bio je neprihvatljiv jer smatra da je riječ o poljoprivrednom, a ne o eksploatacijskom zemljištu. “Ne osporavam da je rudarski objekt u vlasništvu Ine, ali nalazi se na mom terenu i to je nepobitna činjenica”, utvrdio je Martić, dodavši da nije sporno ni to da se bušotina može izgraditi i na nekoj drugoj parceli, ali za 35 milijuna kuna.
Nakon brojnih neuspjelih pokušaja dogovora, Jurilj je odlučio dići ruke i općinskim čelnicima prepustiti rješavanje problema s Martićem. Sudeći prema izjavi načelnika Josipa Krnića, postizanje dogovora oko isplate pravične naknade vrlo je blizu, a potporu je dobio i od županijskih čelnika. “U tijeku je procjena vrijednosti zemljišta, koja je prepuštena ovlaštenim procjeniteljima, nakon čega će se sastati Općinsko vijeće i odlučiti o kupnji tog zemljišta”, istaknuo je Krnić.
Krnić najavljuje i skorašnju izgradnju plastenika i energane od pet megavata u poduzetničkoj zoni Babine Grede. I Ilija Martić potvrdio nam je da su u tijeku pregovori s općinskim čelnicima.
“Kako ćemo urediti naše odnose s investitorom, hoćemo li mu zemljište dati u dugogodišnju koncesiju, to ćemo tek vidjeti”, istaknuo je Krnić. Pojasnio je da će općina samo na ime rudne rente godišnje dobivati tri i pol milijuna kuna, dok će drugu polovinu dijeliti Županija i država.
--> IZVOR